Na minuloročnej letnej výstave romských remesiel a umenia vo Veľkých Úľanoch v Galantskom okrese sme sa stretli s viacerými romskými ľudovými umelcami - rezbármi, kováčmi, maliarmi, výšivkármi, ktorí sa prezentovali pred verejnosťou svojou zručnosťou I fortieľom. Nechýbali samozrejme ani výrobcovia hudobných nástrojov, medzi nimi aj ľudový výrobca citár, pán Ladislav Tanko.
Na výstave romských remesiel a umenia sa prezentoval tromi hudobnými nástrojmi, no dozvedeli sme sa, že pán Tanko už zmajstroval rovných tristošesťdesiat citár. Dnes sa s jeho citarami možno stretnúť takmer v celej Európe, dokonca štyridsať kusov putovalo až za veľkú mláku, do Ameriky.
Požiadali sme pána Tanka, aby nás zasvätil do technológie výroby citary. Dozvedeli sme sa, že na výrobu dobrej citary je potrebné najmenej dvadsaťročné drevo. Vršok citary je zmajstrovaný zo smreka, boky z dubu, struny, verte či neverte, z oceľových lán. Samotná výroba trvá pánovi Tankovi štrnásť dni. Výrobok sa potom nechá „vyzrieť“ tri mesiace. Nasleduje doladenie... Zdá sa vám to priveľmi zložité?
Ladislav Tanko však vie nielen zostrojiť takúto majstrovskú citaru, on na nej dokáže aj nemenej majstrovsky zahrať. A nie len on. Vedie rodinný súbor Tankovci (synovia a dcéry), s ktorým prešiel už pol Európy. Nezabúda ani na domácich záujemcov o hru na citare. Doposiaľ, ako sa nám zdôveril, naučil hre na tento nástroj záujemcov zo šesťdesiatich súborov na Slovensku...
Verte-neverte, tento skromný umelec, výrobca citár z Veľkých Úľan, je „náš“ človek...
Text: Jožo Schön
Romano nevo ľil číslo 62 (9)-63 (10) / 1993