Po nútenej pandemickej prestávke sa 7. augusta 2022 už po dvadsiaty ôsmykrát ľudia stretli na rómskej púti na hore Karmel v Gaboltove v okrese Bardejov. Už zrána prichádzali na gaboltovskú horu stovky rómskych pútnikov a ľudí, ktorí sa venujú pastorácii Rómov z východného Slovenska. Schádzali sa tu celé rodiny, aby sa spoločne pomodlili, vyspovedali a zúčastnili svätej omše.

Ako našli Gaboltov
Saleziánsky kňaz Peter Bešenyei z Košíc povedal, že na organizovanie rómskej púte sa nechali inšpirovať podobnými púťami zo zahraničia. V tom čase, keď sa rozhodovali, kde tú púť umiestniť, pôsobil v Bardejove neďaleko Gaboltova. Rozhodol sa, že toto bude tým správnym miestom. A história mu dala za pravdu. Púť organizujú už tridsať rokov s dvojročnou prestávkou z dôvodu pandémie a návštevy Svätého Otca Františka na Slovensku. Aj preto sa posledná púť niesla v duchu spomienky na stretnutie so Svätým Otcom na Luníku IX v Košiciach v roku 2021. V programe si zaspomínali na nezabudnuteľné pocity, ktoré zažili počas vzácneho stretnutia s pápežom Františkom. 

Mnohí z prítomných prišli svoje spomienky aj verejne vyjadriť. Peter Bešenyei zároveň predstavil knihu Amaro papežis – Náš pápež, ktorá dokumentuje stretnutie s pápežom Františkom na Luníku IX. Nezabudol vyjadriť spokojnosť s tým, že do Gaboltova Rómovia chodia dobrovoľne, za vlastné peniaze a verí, že tu nachádzajú duchovné povzbudenie. Týmto stretnutím si pútnici uctili aj obete rómskeho holokaustu. Na otázku, čo by ako saleziánsky kňaz odkázal návštevníkom púte, odpovedal: „Určite by som bol rád, aby sa Rómovia vracali k myšlienkam, ktoré nám Svätý Otec počas svojej návštevy zanechal. Majú veľkú hodnotu a to nie sú veci jednorazové, ale môžu duchovne dobíjať náš život dlhodobo“.

Rodiny načerpajú duchovnú silu
Ešte pred začiatkom oficiálneho programu som sa opýtal niektorých Rómov, prečo sa zúčastňujú tejto púte. Peter Gábor z Vtáčkoviec navštevuje púť pravidelne aj so svojou rodinou a nachádza tu duchovnú silu a povzbudenie, z ktorého čerpá po celý rok. Pani z Cígeľky vraví, že do Gaboltova chodila ešte ako dieťa a v tejto tradícii pokračuje aj so svojou rodinou. Po púti sa vždy cíti silnejšia a ako nový človek. Prišla aj so svojimi deťmi lebo chce, aby žili s Bohom tak ako ona. Z obce Snakov navštívilo gaboltovskú púť viac ako dvadsať ľudí. Jedna návštevníčka povedala: „U nás v obci žije veľa veriacich Rómov. Pravidelne navštevujeme kostol. Od púte očakávam, že ma povzbudí, posilní a že aj ostatných účastníkov táto púť zmení. Verím, že ľudia budú opäť k sebe lepší“.

Medzi návštevníkmi nechýbali ani mladí Rómovia. Dalibor Gábor z Varhaňoviec prišiel do Gaboltova už tretíkrát. Cieľom jeho návštevy je lepšie spoznanie Boha lebo verí, že s Bohom sa lepšie žije. Podľa Dalibora Gábora má Boh rád všetkých ľudí a v jeho srdci je miesto aj pre mladých Rómov. Mladí získajú na týchto duchovných stretnutiach také hodnoty, ktoré môžu ďalej odovzdávať svojim rovesníkom. „Prišiel som sem, aby som sa stretol so svojimi bratmi. Som presvedčený, že Boh mi dá takú milosť, že každého človeka prijmem takého, aký je. A to je potrebné sa učiť celý život. Som presvedčený, že s Bohom sa lepšie žije,“ povedal Dalibor. Na Gaboltov sa tešil aj preto, že sa stretne s mnohými priateľmi a spoločne sa budú môcť duchovne obohatiť. Erika z Vechca v okrese Vranov nad Topľou navštívila púť s rodičmi. Páčilo sa jej, že tu bolo veľa mladých Rómov.

Viera pomáha žiť
Hanušovce nad Topľou sú známe veľkou rómskou kresťanskou komunitou, ktorú budoval už nebohý diakon Michal Horváth. Speváci z Hanušoviec boli súčasťou zboru, ktorý účinkoval počas návštevy pápeža Františka na košickom Luníku IX, a taktiež na púti v Gaboltove. Veľa Rómov z Hanušoviec navštívilo aj 28. ročník rómskej púte. „Na túto púť chodím pravidelne, lebo aj môj otec ju navštevoval. Nevynechal žiadnu púť, žiadnu odpustovú slávnosť a viedol nás k tomu, aby sme aj my chodili a verili. Panna Mária gaboltovská je zázračná, ja jej verím, lebo mne zachránila život. Chodila som hrávať automaty, ale tak dlho som sa k nej modlila, až mi pomohla,“ priznáva pani Margita.

Aj pani Magdaléna z Hanušoviec je stálou návštevníčkou púte. „Chodíme tu stále, priviedol nás k tomu náš diakon Michal. Som veľmi šťastná, že tu môžem opäť byť. Vždy keď sa dozvieme, že bude púť v Gaboltove sme šťastní a už týždne predtým sa tešíme, že sem prídeme. Je tu so mnou celá moja rodina, bratia, sestry, sesternice, nevesta, deti, vnúčatá, a veľmi ďakujeme Panne Márii, že nám umožnila sa sem dostať,“ nadšene dodáva.

Nie na okraji, ale vo vnútri
Púť pravidelne navštevuje aj splnomocnenec vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity Ján Hero. Podľa neho je toto stretnutie výnimočné aj v tom, že tu sa vedia Rómovia zjednotiť. Zároveň to vníma ako nádherné napĺňanie slov Svätého Otca pri návšteve Luníka IX, že tu sa môžu Rómovia cítiť nie na okraji, ale že sú vo vnútri Cirkvi, to znamená byť v srdci Ježiša Krista. Všetci ľudia, vrátane Rómov, potrebujú cítiť, že sú milovaní, lebo iba láska a pocit, že sme milovaní, môže zmeniť náš život. Jána Hera potešil aj veľký počet pútnikov, s ktorými sa mal možnosť stretnúť a porozprávať ešte počas cesty ku kostolu Panny Márie Karmelskej. „Videl som, že majú radosť a tešia sa tomu, že sem môžu prísť a spoločne sa môžeme pomodliť nielen za svojich blízkych, ale za všetkých Rómov, taktiež aj za obete rómskeho holokaustu,“ poukázal splnomocnenec.

Pred svätou omšou sa prítomní spoločne pomodlili ruženec, do ktorého sa zapojili Rómovia z rôznych miest – Poštárky v Bardejove, Krížovej Vsi, Jarovníc či Luníka. Prosili o pokoj vo svete a za zdravie Svätého Otca, ale každý mohol prosiť aj za svoj úmysel. V závere sa pomodlili Modlitbu za rómsky národ, v ktorej je vyjadrená prosba k Pánu Bohu o ochranu a pomoc pre rómske deti, matky, otcov, mladých, starých i chorých. Programom aj svätou omšou sprevádzal zbor zložený z farností, v ktorých sa venujú Rómom. Zbor mal možnosť spievať aj Svätému Otcovi na Luníku IX. Moderátorom nedeľného popoludnia bol Martin Juríček, ktorý v závere povedal: „Tak ako Zefyrín a Emília mali priateľov aj medzi majoritou a prežili časť svojho života medzi nimi, aj my sme tu tvorili pekné spoločenstvo ‒ Rómovia a Slováci spolu“. 

Pútnictvo a kočovníctvo
Po skončení programu nasledovala svätá omša, ktorú celebroval Mons. Bernard Bober, košický arcibiskup metropolita a slávnostným kazateľom bol Rastislav Polák, generálny vikár Rožňavskej diecézy. Bernard Bober vyjadril radosť, že po pandémii sa mohla púť opäť konať. Dvadsať rokov je podľa arcibiskupa dlhá doba na udržanie myšlienky tejto púte. On vidí paralelu medzi pútnictvom, ktoré je blízke Slovákom a kočovníctvom, ktoré bolo kedysi typické pre Rómov. Na Slovensku je veľa krásnych pútnických miest, kde sa môžu ľudia z oboch komunít stretnúť. Mons. Bober ešte povedal: „Život sa skladá z dvoch etáp a ak sa chceme dostať do tej druhej, večnej etapy, musíme v tej prvej žiť dôstojne s Bohom. K tomu má poslúžiť aj táto rómska púť. Je potrebné vzbudzovať v ľuďoch dôstojnosť, úctu k Pánu Bohu, k zbožnosti, k modlitbe a dôvere k Bohu. Na pútnické miesta ľudia chodia nielen oslavovať Boha a tešiť sa s ostatnými z jeho prítomnosti, ale je to možnosť priznať si svoje slabosti a hriechy a nájsť silu žiť lepší a dôstojnejší život“.

Viera, nádej a duch
Počas púte sme mohli vidieť rómskych kňazov, arcibiskupa, rómske rehoľné sestričky, cirkevné rómske zbory a spoločenstvá z iných obcí. „Som veľmi spokojná a rada, že takéto pútnické miesta ľudia navštevujú a že sa môžu zúčastniť svätej omše, čo pre mňa predstavuje veľký poklad,“ hovorí rehoľná sestra Salome z obce Lesíček. Prišla si vyprosiť požehnanie na nový školský rok pre deti zo školy, v ktorej pracuje, aby mali chuť sa vzdelávať.

Andrej Michalík z bardejovskej Poštárky vyjadril radosť, že sa po dvojročnej prestávke opäť mohol zúčastniť tejto púte. Povedal, že takýchto miest, kde sa Rómovia stretávajú by malo byť viac, a mali by sa organizovať častejšie. „Verím, že Ježiš a jeho zástupca na Zemi pápež František má lásku aj pre Rómov, ktorí v živote často nezažívajú veľa dobrého. Láska, ktorú im môže dať Boh je pre nich veľakrát jedinou útechou v ich ťažkom živote,“ doplnil. Aj on si spomenul na Františka na Luníku IX, ktorý svojou návštevou medzi Rómami ukázal cestu, akou by sa mali uberať vzájomné vzťahy medzi Rómami a majoritou. „Pápež návštevou Luníka IX priniesol Rómom veľké posolstvo. Mnohým Nerómom sa to nepáčilo, odsudzovali jeho cestu medzi Rómov, ale on vykonáva iba to, čo Ježiš. Svätý Otec nám priniesol dobro a spojenie s Bohom a medzi ľuďmi navzájom,“ dodal Andrej Michalík.

Sestra Atanázia z Bardejova sa zúčastnila všetkých 28 pútí v Gaboltove. Zaspomínala si na začiatky, ktoré boli ťažké. Nie veľmi si verili, že to bude mať takú dlhú tradíciu. „Prišla som sem so zmiešanými pocitmi, že sa znovu môžeme po tej pandémii stretnúť. Pri obraze Panny Márie som si premietala všetky tie roky od začiatku až dodnes, lebo som tu bola pri prvej, druhej, tretej... až po túto dvadsiatu ôsmu púť,“ zaspomínala. Nezabudla sa poďakovať Pánu Bohu, Panne Márii a všetkým Rómom, ktorí prišli a spoločne sa modlili za lásku a porozumenie, čo ju presvedčilo o tom, že táto púť má zmysel. 

Program púte sa naplnil o šiestej hodine večer. Pri odchode ľudí z jediného rómskeho pútnického miesta na Slovensku som v ich tvárach videl radosť a duchovnú silu, ktorá im môže na nejaký čas poskytnúť odhodlanie žiť lepšie a dôstojnejšie. Mnohí sa už teraz tešia na 29. ročník rómskej púte v Gaboltove.

Text: Roman Goroľ